Düsseldorf Open 2010


Date
Jul 24 - 25, 2010
City
Düsseldorf, Germany
Venue

Gemeindehaus der Evangelischen Gemeinde Unterrath

Address
Diezelweg 55, 40468 Düsseldorf
Website
Düsseldorf Open 2010 website
WCA Delegate
Sébastien Auroux
Contact

Düsseldorf Cubing Team, Alexander Springhorn, Niklas Spies, Tobias Droste

Information
Events
Main event
Competitors
80
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Mats Valk won with an average of 10.89 seconds in the 3x3x3 Cube event. Erik Akkersdijk finished second (10.97) and Jan Smarschevski finished third (11.94).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Mats Valk 10.31 10.89 Netherlands 10.7511.5810.3114.0510.34
2x2x2 Cube Erik Akkersdijk 2.65 3.58 Netherlands 3.713.664.503.362.65
4x4x4 Cube Erik Akkersdijk 43.15 50.06 Netherlands 51.1647.3853.9151.6343.15
5x5x5 Cube Erik Akkersdijk 1:18.84 1:22.07 Netherlands 1:26.911:18.841:22.401:23.411:20.41
6x6x6 Cube Erik Akkersdijk 2:56.43 3:07.17 Netherlands 3:16.162:56.433:08.91
7x7x7 Cube Erik Akkersdijk 4:06.66 NR 4:22.55 NR Netherlands 4:29.804:31.194:06.66
3x3x3 Blindfolded Kai Jiptner 1:23.27 DNF Germany 1:41.52DNF1:23.27
3x3x3 Fewest Moves Sébastien Auroux 30 Germany 30
3x3x3 One-Handed Erik Akkersdijk 16.71 19.03 Netherlands 16.7122.9617.1623.1916.96
Clock Stefan Pochmann 9.86 11.54 Germany 10.309.8610.8113.50DNF
Megaminx Pasquale Lombardozzi 1:03.30 1:09.00 NR Italy 1:07.251:24.801:03.301:14.471:05.27
Pyraminx Niklas Spies 6.22 7.85 Germany 6.227.216.7210.229.61
Square-1 Jörg Seidler 20.77 26.51 Germany 27.9125.2526.3829.0920.77
4x4x4 Blindfolded Kai Jiptner 6:09.94 NR Germany DNF6:09.94
3x3x3 Multi-Blind Kai Jiptner 12/14 46:09 Germany 12/14 46:09
Magic Jan Dickmann 0.90 0.92 NR Germany 0.970.900.900.901.13
Master Magic Huy Dao 3.38 3.70 Germany 3.383.813.383.904.47
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:00.00
5x5x5 Cube Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
6x6x6 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 6:00.00
7x7x7 Cube Combined Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 8:00.00
3x3x3 Blindfolded Combined Final Bo2 / Bo3 10:00.00 2 attempts to get < 4:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo1 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Clock Final Ao5 10:00.00
Megaminx Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00
Pyraminx First round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Combined Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo2 10:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo2 10:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
Magic Final Ao5 10:00.00
Master Magic Final Ao5 10:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a combined round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.