Korean Championship 2018


Date
Jul 20 - 22, 2018
City
경기도 성남시 (Seongnam-si, Gyeonggi-do), Republic of Korea
Venue

제2 판교 테크노밸리 기업지원허브 (2nd Pangyo Techno Valley

Address
경기도 성남시 수정구 대왕판교로 815 (815 Daewangpangyo-ro, Sujeong-gu, Seongnam-si, Gyeonggi-do)
Details

ICT-문화융합센터 2층 페이스북이노베이션랩x오픈랩 (ICT Building 2nd floor. Facebook InnovationLab x Open Lab)

Contact
Organization team
Organizer
Korea Cube Culture United
WCA Delegate
Ilkyoo Choi (최일규)
Information

참가 정원: 200명
모든 참가자에게는 기념품이 주어집니다!


Competitor limit: 200 people
Each participant will receive goodies!

Events
Main event
Competitors
183
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 200 competitors.
The base registration fee for this competition is ₩10,000 (South Korean Won).

참가비: 첫 종목 만원, 추가 종목당 3천원.
참가신청 하실 때, comment란에 티셔츠 사이즈를 알려주세요. 알려주시지 않으면 임의로 배정됩니다.

입금 계좌: 국민은행 940302-00-239683 (신혁교)
* 현장 접수는 받지 않습니다.
* 입금 이후 환불은 가능하지 않습니다. 단, 참가자 명단에 들지 못한 경우에는 전액 환불해 드립니다.
* 참가 신청 + 참가비 입금 = 참가 접수 완료


Registration fee: 10000 WON for first event, 3000 WON for each additional event.
* For foreign competitors please pay at the competition; no bank transfer is necessary
Please indicate your t-shirt size in the comment field when registering. If no size is indicated, then a random shirt will be provided.

  • Please transfer money to this account: 국민은행 940302-00-239683 (신혁교)
  • No registration will be allowed at the venue.
  • No refunds, except if you transferred money and did not make the competitor list.
  • Registration on this website + money transfer = completion of registration
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Seung Hyuk Nahm (남승혁) won with an average of 6.94 seconds in the 3x3x3 Cube event. Seung Hyun Kil (길승현) finished second (8.35) and Sooho Lee (이수호) finished third (9.15).

Asian records: Jimin Byeon (변지민)‎ 3x3x3 With Feet 26.69 (average).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 6.53 6.94 Republic of Korea 6.536.557.566.727.61
2 Seung Hyun Kil (길승현) 7.94 8.35 Republic of Korea 8.508.1010.468.447.94
3 Sooho Lee (이수호) 8.53 9.15 Republic of Korea 9.298.7611.088.539.40

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Shin Myeong Park (박신명) 1.84 2.89 Republic of Korea 1.843.912.422.356.72
2 Seung Hyun Kil (길승현) 2.82 2.97 Republic of Korea 2.823.823.122.832.96
3 Lee Kyeong-Sub (이경섭) 2.02 3.01 Republic of Korea 2.023.872.612.548.79

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 23.25 26.96 Republic of Korea 23.2526.5730.8429.0925.23
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 28.38 31.28 Republic of Korea 28.3833.0229.8530.9733.27
3 Yu Da-Hyun (유다현) 29.58 32.07 Republic of Korea 36.8333.5530.7631.9129.58

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 45.80 48.57 Republic of Korea 47.9249.9950.5445.8047.81
2 Yi Seung-Woo (이승우) 53.07 55.19 Republic of Korea 57.6754.381:00.1853.5353.07
3 Yu Da-Hyun (유다현) 56.29 1:01.74 Republic of Korea 56.2957.211:02.161:06.711:05.86

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 1:35.60 NR 1:43.24 NR Republic of Korea 1:36.831:57.301:35.60
2 Yi Seung-Woo (이승우) 1:53.33 1:57.59 Republic of Korea 2:01.151:53.331:58.28
3 Ping-Yueh Huang (黃品越) 1:47.25 1:59.16 Taiwan 2:05.162:05.081:47.25

7x7x7 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 2:21.42 NR 2:32.21 NR Republic of Korea 2:53.602:21.422:21.61
2 Yu Da-Hyun (유다현) 2:49.13 2:58.36 Republic of Korea 2:49.132:53.213:12.75
3 Ping-Yueh Huang (黃品越) 3:05.33 3:14.01 Taiwan 3:13.263:23.443:05.33

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jae Hyun Jeong 29.42 DNF Republic of Korea 29.42DNF41.98
2 Chi-Lun Hung (洪啟倫) 30.41 DNF Taiwan 40.5230.41DNF
3 Gang Yong-Jin 41.79 DNF Republic of Korea 41.7942.70DNF

3x3x3 Fewest Moves

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Ping-Yueh Huang (黃品越) 31 Taiwan 31
1 Dohyun Kim (김도현) 31 Republic of Korea 31
3 Choi Go-Ho (최고호) 33 Republic of Korea 33
3 Yong Hyeon Jo (조용현) 33 Republic of Korea 33

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Doyul Kim (김도율) 12.80 14.40 Republic of Korea 14.8714.3315.6314.0012.80
2 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 9.15 14.49 Republic of Korea 14.549.1513.6016.3715.32
3 Beom San Kim (김범산) 12.31 14.51 Republic of Korea 14.0514.0915.3816.5812.31

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yunho Nam (남윤호) 5.93 6.97 Republic of Korea 5.936.20DNF6.268.45
2 Chae Ji-Seok (채지석) 7.76 8.44 Republic of Korea 7.769.007.838.4811.14
3 Doyul Kim (김도율) 8.87 10.18 Republic of Korea 8.879.5710.7510.2312.25

Megaminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yu Da-Hyun (유다현) 30.57 33.23 Republic of Korea 30.8930.5740.5234.2734.52
2 DongSu Park (박동수) 44.76 50.49 Republic of Korea 44.7651.6953.0346.7453.63
3 Seung Hyuk Nahm (남승혁) 48.67 51.54 Republic of Korea 55.8348.7350.0648.6757.14

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Chan-Min Lee (이찬민) 2.75 3.31 Republic of Korea 3.562.772.754.643.60
2 Jung Hwan Lee 2.45 3.33 Republic of Korea 2.732.453.204.554.06
3 Dohyun Kim (김도현) 2.81 3.67 Republic of Korea 4.843.244.653.112.81

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Sumin Chae (채수민) 3.27 4.64 Republic of Korea 3.274.724.515.184.70
2 DongSu Park (박동수) 4.17 4.70 Republic of Korea 4.614.174.914.575.83
3 Zhao-Zhe Zhong (鍾肇哲) 3.52 4.76 Taiwan 5.133.965.193.527.51

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Junseop Kim (김준섭) 9.92 11.01 Republic of Korea 9.9210.2111.8311.0034.25
2 Jaemin Chang (장재민) 9.62 11.18 Republic of Korea 12.3211.32DNF9.909.62
3 Yong Hyeon Jo (조용현) 9.49 13.40 Republic of Korea 15.1912.099.4914.0614.04

4x4x4 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yu Da-Hyun (유다현) 3:44.22 DNF Republic of Korea 4:34.673:44.22DNF
2 Jae Hyun Jeong 5:15.62 DNF Republic of Korea DNF5:15.62DNF
3 Chi-Lun Hung (洪啟倫) 5:58.19 DNF Taiwan DNF5:58.19DNF

5x5x5 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Yu Da-Hyun (유다현) 9:25.80 NR DNF Republic of Korea 9:25.80DNFDNF
2 Jae Hyun Jeong 13:29.00 DNF Republic of Korea DNF13:29.00DNS
3 Jeon Junhyeok (전준혁) 27:05.00 DNF Republic of Korea DNFDNF27:05.00

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jae Hyun Jeong 10/10 44:23 Republic of Korea 10/10 44:23
2 Yu Da-Hyun (유다현) 8/9 45:51 Republic of Korea 8/9 45:51
3 Jeon Junhyeok (전준혁) 8/10 56:07 Republic of Korea 8/10 56:07

3x3x3 With Feet

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jimin Byeon (변지민) 24.62 26.69 AsR Republic of Korea 32.9727.3225.0427.7124.62
2 Yong Hyeon Jo (조용현) 28.14 32.91 Republic of Korea 33.2033.4732.0751.9928.14
3 Yunsu Nam (남윤수) 32.60 40.08 Republic of Korea 32.6044.8041.6841.0537.52