Norwegian Championship 2022


Date
Jul 22 - 24, 2022
City
Lillestrøm, Norway
Venue

Skjettenhallen

Address
Skjettenveien 79, 2013 Skjetten
Details

We're using the gymnasium of Skjetten Skole/School

Contact
Organization team
Organizers
Einar Bakke and Norges Kubeforbund
WCA Delegates
Daniel Vædele Egdal, Elmer Alexander Johnsen, Ioannis Papadopoulos, Ulrik Bredland, and Vidar Norstein Klungre
Download all the competition's details as PDF here.
Information

The Norwegian Championship 2022 will be open for everyone who wants to compete or spectate.

Events
Main event
Competitors
199
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 250 competitors.
Registering for this competition is free.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.


English:
Each registered competitor has to be manually accepted by the organization team. After this is done, a confirmation email is sent to the competitor. This may take up to a few days.
Bring some form of identification if you are new to competitions.
Please don't come if you have symptoms of covid.


Norsk:
Hver registrerte deltaker må godkjennes manuelt av arrangørene. Etter at dette har blitt gjort, vil deltakeren motta en e-post med bekreftelse. Dette kan ta opp til noen dager.
Ta med identifikasjon hvis du er ny.
Vennligst ikke møtt opp om det har symptomer på korona.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Richard Delacoste won with an average of 6.86 seconds in the 3x3x3 Cube event. Juliette Sébastien finished second (6.93) and Herman Westerlund Kalland finished third (7.04).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Richard Delacoste 6.51 6.86 Switzerland 6.956.517.037.746.60
2x2x2 Cube Martin Vædele Egdal 0.72 1.50 Denmark 0.982.500.721.432.10
4x4x4 Cube Ari Randers-Pehrson 23.50 24.41 United States 27.6024.7423.5024.9223.57
5x5x5 Cube Richard Delacoste 45.39 48.25 Switzerland 45.8951.9745.3949.3349.54
6x6x6 Cube Martin Vædele Egdal 1:33.63 1:37.07 Denmark 1:33.631:37.101:40.48
7x7x7 Cube Richard Delacoste 2:14.03 2:19.67 NR Switzerland 2:27.882:14.032:17.11
3x3x3 Blindfolded Martin Vædele Egdal 18.96 DNF Denmark DNF18.96DNF
3x3x3 Fewest Moves Nicolas Gertner 20 NR 26.00 France 273120
3x3x3 One-Handed Juliette Sébastien 8.13 9.97 France 10.358.838.1311.0510.73
Clock Max Siauw 5.75 7.07 United States 8.396.295.758.086.85
Megaminx Martin Vædele Egdal 38.40 41.06 Denmark DNF40.0138.4042.1241.06
Pyraminx Stian Nystad Østli 1.61 2.14 NR Norway 1.921.712.802.951.61
Skewb Daniel Vædele Egdal 2.80 3.03 Denmark 2.802.963.463.013.12
Square-1 Max Siauw 5.51 5.66 United States 5.6410.935.555.515.79
4x4x4 Blindfolded Victor Glyrskov 5:33.05 DNF Denmark DNFDNF5:33.05
5x5x5 Blindfolded Martin Vædele Egdal 5:21.31 NR DNF Denmark DNF6:18.855:21.31
3x3x3 Multi-Blind Martin Vædele Egdal 26/29 54:10 Denmark 26/29 54:10
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 50 advance to next round
Semi Final Ao5 10:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 100 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 3:30.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 60 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
6x6x6 Cube First round Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 16 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube First round Bo1 / Mo3 8:00.00 1 attempt to get < 5:00.00 Top 16 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 cumulative * Top 16 advance to next round
Final Bo3 10:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 45.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 2:30.00 2 attempts to get < 45.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 50:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Skjettenhallen.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Stockholm.

Display the schedule as:
Display schedule for:
ALL

Schedule for Friday (July 22, 2022)

From 10:00 AM
To 11:00 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Main Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Clock First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:00 PM
To 01:00 PM
Megaminx First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Hand in cubes for 3x3x3 Multi-Blind
Side Room
From 01:00 PM
To 01:30 PM
Lunch
Main Hall
From 01:30 PM
To 02:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Main Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 02:30 PM
To 03:30 PM
Square-1 First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
2:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:50 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Side Room
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 02:50 PM
To 04:00 PM
Multi Group 1
Side Room
From 03:30 PM
To 04:30 PM
6x6x6 Cube First round
Main Hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:30 PM
To 05:45 PM
7x7x7 Cube First round
Main Hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
8:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 04:50 PM
To 06:00 PM
Multi Group 2
Side Room
From 05:45 PM
To 06:15 PM
Break
Main Hall
From 06:15 PM
To 07:15 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Main Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 07:15 PM
To 07:35 PM
Clock Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 07:35 PM
To 07:50 PM
Square-1 Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 07:50 PM
To 08:10 PM
Megaminx Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 08:10 PM
To 08:35 PM
6x6x6 Cube Final
Main Hall
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 08:35 PM
To 09:00 PM
7x7x7 Cube Final
Main Hall
Format
Mo3
Time limit
10:00.00

Schedule for Saturday (July 23, 2022)

From 09:00 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
Main Hall
From 09:30 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube First round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:00 AM
To 12:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Side Room
Format
Bo3
Time limit
50:00.00 cumulative *
From 11:15 AM
To 12:30 PM
2x2x2 Cube First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 100 advance to next round
From 12:30 PM
To 01:30 PM
3x3x3 One-Handed First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 45.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 01:30 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main Hall
From 02:00 PM
To 03:10 PM
Pyraminx First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 02:25 PM
To 03:50 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Side Room
Format
Bo3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 03:10 PM
To 04:15 PM
Skewb First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 04:15 PM
To 05:15 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Main Hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
Proceed
Top 16 advance to next round
From 05:15 PM
To 05:45 PM
Break
Main Hall
From 05:45 PM
To 07:00 PM
4x4x4 Cube First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:30.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 60 advance to next round
From 07:00 PM
To 08:15 PM
5x5x5 Cube First round
Main Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 08:15 PM
To 09:15 PM
3x3x3 One-Handed Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round

Schedule for Sunday (July 24, 2022)

From 09:00 AM
To 10:00 AM
2x2x2 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 10:00 AM
To 11:15 AM
3x3x3 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 50 advance to next round
From 11:15 AM
To 12:00 PM
4x4x4 Cube Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:40 PM
Pyraminx Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:40 PM
To 01:20 PM
Skewb Second round
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 01:20 PM
To 02:00 PM
Lunch
Main Hall
From 02:00 PM
To 02:40 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:40 PM
To 02:55 PM
Short Break
Main Hall
From 02:55 PM
To 03:20 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Main Hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00 cumulative *
From 03:20 PM
To 03:35 PM
Skewb Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:35 PM
To 03:50 PM
Pyraminx Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:50 PM
To 04:10 PM
3x3x3 One-Handed Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 04:10 PM
To 04:35 PM
5x5x5 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:35 PM
To 04:55 PM
4x4x4 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 04:55 PM
To 05:10 PM
2x2x2 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:10 PM
To 05:20 PM
Short Break
Main Hall
From 05:20 PM
To 06:20 PM
3x3x3 Cube Final
Main Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 06:20 PM
To 06:35 PM
Short Break
Main Hall
From 06:35 PM
To 07:00 PM
Awards
Main Hall

It will be possible to sleep at the venue. If you want to sleep there, bring your own sleeping equipment.
Also fill out this form: https://forms.gle/Tti4M2MhoTA3dva78


Det er mulig å overnatte i lokalet. Hvis du ønsker det, ta med eget soveutstyr.
Fyll også ut dette skjema: https://forms.gle/Tti4M2MhoTA3dva78

We will have a kiosk open during the competition. There are also stores in walking distance from the venue.

Warm drinks (like coffee) are not permitted in the main hall.


Vi kommer til å ha en kiosk i lokalet under konkurransen. Det er også butikker i gåavstand fra lokalet som man kan benytte seg av.

Varm drikke (som kaffe) er ikke lov i hovedrommet.

If you are a new competitor, please remember to bring some sort of identification (like passport), so we can verify that you are who you say you are.
You should also meet up for the competitor tutorial on Saturday, where you'll get an introduction to competing and the different tasks (like judging). All competitors are expected to help if asked.


Hvis du er en ny deltaker, husk å ta med noe form for indentifikasjon (som pass) slik at vi kan verifisere at du er den du sier du er.
Du bør også møte til "competitor tutorial" på lørdag, hvor du vil få en introduksjon til hvordan man deltar og andre oppgaver (som dømming). Det forventes at alle deltakere hjelper til om spurt.

Det kommer til å bli tatt både bilder og video på dette arrangementet, både i privat regi, og på vegne av Norges Kubeforbund. Ved å delta på dette arrangementet aksepterer du at bilder og eller video av deg kan bli brukt av Norges Kubeforbund eller andre aktører.

Filming and photography will be prevalent at this competition, both privately and on bahalf of Norges Kubeforbund. By attending you consent that your likeness may be used in the form of video and/or photos.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.