SLS Zaglebie 2013


Date
Oct 26 - 27, 2013
City
Dabrowa Górnicza, Poland
Venue

Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kollataja w Dabrowie Gorniczej

Address
Krolowej Jadwigi 11, Dabrowa Gornicza
Website
SLS Zaglebie 2013 website
WCA Delegate
Krzysztof Kuncki
Contact

Piotr TrzaskiWeronika KrzakiewiczKlaudia Ciuk Gimnazjum nr 1 w Dabrowie Gorniczej

Information

Entry fee: 30PLN (for SLS League members 25PLN)
Registration via Website

Events
Main event
Competitors
107
Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Tomasz Żołnowski won with an average of 10.46 seconds in the 3x3x3 Cube event. Przemysław Kaleta finished second (10.54) and Mateusz Śliż finished third (11.56).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Tomasz Żołnowski 8.84 10.46 Poland 13.4711.8610.369.168.84
2x2x2 Cube Przemysław Kaleta 2.29 3.48 Poland 4.352.893.194.652.29
4x4x4 Cube Przemysław Kaleta 36.61 40.35 Poland 45.5636.6139.6642.9138.48
5x5x5 Cube Przemysław Kaleta 1:20.56 1:26.81 Poland 1:28.301:29.841:25.601:20.561:26.54
6x6x6 Cube Przemysław Kaleta 2:47.60 2:51.40 Poland 2:53.892:47.602:52.71
7x7x7 Cube Przemysław Kaleta 3:50.57 4:02.22 Poland 3:50.574:00.934:15.16
3x3x3 Blindfolded Marcin Zalewski 33.39 DNF Poland 37.81DNF33.39
3x3x3 Fewest Moves Krzysztof Żerucha 30 Poland 3037
3x3x3 One-Handed Krzysztof Żerucha 15.02 15.97 Poland 16.6315.0215.6318.3115.66
Clock Wojciech Knott 9.22 10.34 Poland DNF9.699.2211.839.50
Megaminx Artur Kristof 1:03.83 1:07.16 Poland 1:09.861:03.831:10.151:04.211:07.41
Pyraminx Mateusz Cichoracki 3.56 4.56 Poland 4.623.564.49DNF4.56
Square-1 Paweł Kowol 17.79 22.43 Poland 17.7927.2819.4627.5620.56
4x4x4 Blindfolded Marcin Zalewski 6:14.40 DNF Poland DNF6:14.40DNF
5x5x5 Blindfolded Marcin Zalewski 15:21.00 DNF Poland DNF15:21.00DNF
3x3x3 Multi-Blind Marcin Kowalczyk 20/25 38:32 Poland 20/25 38:322/2 1:452/2 2:58
3x3x3 With Feet Przemysław Kaleta 39.94 50.14 Poland 48.0739.941:02.40
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 10:00.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
2x2x2 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:10.00
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 15:00.00 2 attempts to get < 2:05.00
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 3:45.00
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00
Second round Bo3 10:00.00
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Bo2
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 35.00
Final Ao5 10:00.00
Clock First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 15.00
Final Ao5 10:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 15:00.00 2 attempts to get < 1:45.00
Final Ao5 10:00.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 20.00
Second round Ao5 10:00.00
Final Ao5 10:00.00
Square-1 Final Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 35.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 10:00.00
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 20:00.00
3x3x3 Multi-Blind Final Bo3
3x3x3 With Feet Final Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 2:00.00

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.